Винищувачі Gripen. Як вони допоможуть ЗСУ?

Винищувачі Gripen. Як вони допоможуть ЗСУ?
14 сентября 2023
 
Поки освоєння українськими пілотами винищувачів F-16 буксує у масі бюрократичних процедур, зі шведськими Gripen представники ЗСУ вже познайомилися. Українські пілоти вже завершили ознайомлювальну підготовку на шведських винищувачах Gripen, заявив прем'єр-міністр Швеції Пол Йонсон. Щоправда, Швеція все ще роздумує над відправкою літаків до України. Що вони собою представляють?
 
Переговори ведуться
 
Ознайомчі навчання включають випробувальні польоти на літаках та тренажерах, а також брифінги для наземного персоналу.
 
За словами Йонсона, досвід, отриманий під час такої підготовки, стане основою визначення того, чи є умови для відправки літаків Gripen в Україну.
 
Остаточного рішення про передачу Україні цих літаків немає, але 12 вересня шведські ЗМІ повідомили, що уряд Швеції розглядає можливість подарувати Україні кілька винищувачів JAS 39 Gripen.
 
Можливість надання Україні цих літаків обговорювалася під час літнього візиту президента України Володимира Зеленського та командувача Повітряних сил ЗСУ Миколи Олещука до Швеції.
 
 
Краще за F-16?
 
Літаки Gripen (у перекладі "грифон") розробила та виробляє шведська компанія Saab. Це шведські багатоцільові винищувачі четвертого покоління (як і американські F-16), розробка яких розпочалася наприкінці 70-х. Їх створення було частиною оборонної стратегії країни у разі можливого конфлікту західних країн із СРСР.
 
На озброєння військово-повітряних сил Швеції прийняли їх у середині 1990-х років. Такі літаки експортували до Чехії, Угорщини, Південно-Африканської Республіки, Таїланду, Бразилії.
 
Винищувачі Gripen також брали участь у міжнародній військовій операції в Лівії, де патрулювали повітряний простір та вели розвідку.
 
Ці літаки відомі своєю простотою в обслуговуванні, невибагливістю до злітно-посадкових смуг, відносною дешевизною експлуатації. JAS 39 Gripen також дешевше F-16 і легше в оволодінні ними.
 
Підходять, але є нюанс
 
Військові експерти стверджують, що саме шведські літаки можуть бути одним із найкращих варіантів для ЗСУ. Незважаючи на свої відносно невеликі габарити та вагу, ці винищувачі відповідають вимогам високої ефективності та надійності. Вони також розраховані на операції у дуже суворих умовах, включаючи зимові.
 
Єдиний двигун літаків Gripen, розроблений Volvo, споживає відносно невелику кількість палива в порівнянні з іншими варіантами, а винищувачі мають широкий спектр доступної зброї з багатьох країн. "Він має хороші характеристики, сучасний радар і авіоніки, а також невеликі розміри, тому його важко помітити візуально", - зазначали експерти The War Zone.
 
Літак був розроблений спеціально для захисту повітряного простору Швеції від російських літаків, а також може сідати на короткі злітно-посадкові смуги і автомобільні дороги.
 
Головною проблемою Gripen вважається їхня невелика кількість: Швеція на озброєнні має менше 100 винищувачів, ще близько 66 Стокгольм передав іншим країнам. За словами Юрія Ігната, Швеція може забезпечити Україні лише одну ескадрилью, тобто близько 14 літаків, а решту доведеться чекати десять років. Гнат також наполягав, що Україна вже готує аеродромну інфраструктуру для американських винищувачів F-16, тож в Україні зможе приземлитися будь-який іноземний літак.
 
Источник:  ua.korrespondent.net
Короткая ссылка на новость: https://informer.com.ua:443/~GIi8J