Роботодавці оцінили вимогу щодо імпорту 80% електроенергії - ЗМІ

Роботодавці оцінили вимогу щодо імпорту 80% електроенергії - ЗМІ
10 июня 2024

Надання гарантій енергопостачання лише тим підприємствам, які імпортують 80% енергії для своїх потреб, зашкодить енергоємним галузям та призведе до зупинки великих виробництв у години пікового навантаження. Таку точку зору озвучили у Федерації роботодавців України (ФРУ), повідомив МінПром у понеділок, 10 червня.

У ФРУ зазначили, що потужність міждержавних перетинів значно менша за потреби бізнесу. Це може привести до виникнення дефіциту імпортної електроенергії, який в нинішній ситуації із станом енергетичної системи України не може бути покритий за рахунок внутрішнього виробництва. А дефіцит призведе до зростання попиту на імпорт та зростання цін.

"На аукціонах з розподілу міждержавних перетинів перевагу отримають підприємства з низькою часткою витрат на електричну енергію у собівартості продукції. Великі ж споживачі, такі як підприємства гірничо-металургійного комплексу, не зможуть задовольнити свої потреби лише за рахунок імпорту, що може призвести до зупинки або обмеження виробництва. Адже потужність е/е споживання ГМК значно вища за доступну потужність перетину", – наголосили у ФРУ.

У федерації звернули увагу на те, що підвищення норми імпорту до 80% вже призвело до зростання попиту, що викликало ажіотаж і штучне підвищення цін на аукціонах з розподілу міждержавних перетинів на 20%.

"Через надто високу вартість електричної енергії, яка в пікові години (з 17:00 до 23:00) сягає 160-200 EUR/МВт.год, промислові підприємства, значну частку собівартості яких займає вартість електроенергії, ризикують зупинити виробництво або переривати його в найдорожчі години. Це негативно вплине на обсяги перевезення товарів, та спричинить перебої у графіках, затримки, порушення логістичних ланцюгів залізниці та портів. Ці проблеми торкнуться не лише енергоємних підприємств, а й підприємств з суміжних галузей", – йдеться у повідомленні.

На думку ФРУ, наслідками для держави в цілому та економіки України стануть: скорочення податкових та валютних надходжень і зниження ВВП (лише на прикладі ГМК: – 10 млрд грн, – $1,3 млрд та – 1,4 %, відповідно), що в свою чергу призведе зниження забезпечення обороноздатності нашої держави, і зростання безробіття.

Як відомо, Кабмін ухвалив зміни до постанови, які передбачають, що будь-який промисловий об’єкт має імпортувати 80% електроенергії для своїх потреб. Укренерго, зі своєї сторони, гарантує промисловості ще 20%. Тим часом представники бізнесу закликали владу переглянути це рішення.

Нагадаємо, з 1 червня 2024 року Кабмін суттєво підвищив тарифи на електроенергію для населення – до 4,32 грн/кВт-год. Одночасно в Україні підвищили граничні ціни на електроенергію для бізнесу.<

Источник:  ua.korrespondent.net
Короткая ссылка на новость: https://informer.com.ua:443/~Svao8